Cursus Traditioneel poliment vergulden met Richard Walker

Poliment vergulding vraagt om geduld, aandacht en de bereidheid om te werken in het ritme van materialen die in duizenden jaren nauwelijks zijn veranderd. In ruil daarvoor biedt het een zeldzaam moment van rust – en de onmiskenbare schittering van met de hand gelegd goud.


Zaterdag en Zondag 14 - 15 februari 2026 9.30 -16.00 uur - Locatie Linova - Zutphen Tweedaagse cursus Traditioneel Polimentvergulden door Richard Walker Mastergilder UK Incl ondergronden , Lunch - bladgoud wordt achteraf gefactureerd (dagprijs)
Art.: CUR0143

645,00

780,45 Incl. btw

Deze cursus is bedoeld voor zowel ervaren vergulders als beginners in het polimentvergulden die deze eeuwenoude kunst van willen leren, een techniek die al meer dan 4.000 jaar wordt beoefend. Met traditionele materialen en methoden maken de deelnemers een aantal proef panelen met behulp van beproefde werkwijzen. (Start je helemaal van 0 dan is het advies om eerst de basis cursus vergulden te volgen)


Je leert hoe je vanaf nul gesso en bolus maakt, en je krijgt inzicht in hun gedrag, timing en de relatie met vocht en goud. Door zorgvuldige voorbereiding en observatie breng je bladgoud en bladzilver op de traditionele manier aan en ontdek je hoe subtiele aanpassingen het uiteindelijke oppervlak ingrijpend kunnen veranderen.

Naast de praktische instructie gaat de cursus in op de technische en historische betekenis van watervergulding – niet alleen hoe het wordt gedaan, maar ook waarom het al die tijd is blijven bestaan – en helpt zo zowel de vaardigheid als de waardering voor dit prestigieuze ambacht te verdiepen.

Aan het einde van de cursus kunnen deelnemers:

  • Traditionele gesso- en boluslagen voorbereiden
  • Bladgoud aanbrengen met waterverguldtechnieken
  • Vergulde oppervlakken polijsten en afwerken
  • Veelvoorkomende verguldfouten herkennen en oplossen


Deze cursus is geschikt voor beginners én voor degenen die hun verguldrepertoire willen uitbreiden. Ze is in het bijzonder relevant voor lijstenmakers, kunstenaars, restauratoren en iedereen die zich aangetrokken voelt tot aandachtig, ambachtelijk werken en de schoonheid van traditionele processen.

Poliment vergulden

Cursusinhoud

Basis & Ondergrondvoorbereiding

  • Introductie van gereedschappen, materialen en gezondheid & veiligheid
  • Historisch overzicht van watervergulding
  • Panelen voorbereiden: lijmen, gesso aanbrengen en vlakmaken

Bolus & Opbouw van de ondergrond

  • Bolus (poliment) bereiden en aanbrengen
  • Polijsten en verfijnen van het oppervlak
  • Inzicht in kleur, absorptie en hechting

Aanbrengen van het goud

  • Snijden en hanteren van bladgoud
  • Technieken van watervergulding
  • Omgaan met vocht, timing en overlapping

Polijsten & Afwerken

  • Polijsttechnieken en gereedschappen
  • Oplossen van veelvoorkomende problemen
  • Optioneel: patineren of verouderen
  • Nabespreking, beoordeling en verzorging van verguld werk

Richard Walker

Over de docent:

Deze cursus wordt gegeven door de internationaal gerespecteerde Richard Walker. Walker is een vooraanstaand vergulder, docent en restauratiespecialist uit het Verenigd Koninkrijk. Hij geniet wereldwijd aanzien als expert en is als docent verbonden aan prestigieuze instituten zoals het West Dean College of Arts and Conservation en de Chippendale International School of Furniture.

Hij deelt zijn expertise regelmatig via masterclasses en workshops tijdens internationale bijeenkomsten en conferenties, waaronder die van de Society of Gilders.


De cursus wordt in het Engels gegeven maar is ook zeer goed te volgen voor hen die hier minder mee uit de voeten kunnen.

 

Zutphen

Bezoek Zutphen

Maak er een dagje Zutphen van en bezoek het prachtige historische centrum. Wil je overnachten, dan kun je gebruikmaken van een speciaal tarief bij het ’s Gravenhof hotel in de binnenstad (op basis van beschikbaarheid). De kortingscode ontvang je bij de bevestiging van je inschrijving.

Dank voor uw inschrijving!
Toegevoegd!
Opgeslagen!
$$$data$$$